Opublikowany przez: Monika C. 2020-01-03 15:55:06
Autor zdjęcia/źródło: Segregowanie śmieci 2020 @Pixabay
Segregowanie śmieci jest koniecznością. To już nie jest tylko trend lecz obowiązek! W obliczu zanieczyszczenia środowiska i coraz powszechniejszych problemów ze zdrowiem każdy z nas powinien dokładnie się zapoznać z wytycznymi i do nich stosować. Naprawdę warto, zwłaszcza, że to wcale nie jest takie trudne. Przeczytajcie nasz krótki PRZEWODNIK, jak prawidłowo segregować śmieci w domu.
Odpady segregujemy na 5 grup i wrzucamy do pojemników oznaczonych kolorami (w całym kraju tak samo):
Grafika: tvn24bis
Odpady zielone, czyli skoszoną trawę, liście, rozdrobnione ścięte gałęzie - wyrzucamy do pojemników oznaczonych szarym kolorem (pojemniki wystawiane będą od marca do listopada).
Zużyte baterie, akumulatory, żarówki, urządzenia elektryczne odnosimy do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Gabaryty: stare, rozłożone na mniejsze elementy meble skrzyniowe i tapicerowane, duże zabawki – składujemy w miejscu wyznaczonym przez administratora budynku.
Opakowania po jogurtach, olejach itp. nie powinny być myte - chodzi o oszczędność wody - wszystkie opakowania są myte przed recyklingiem. Pamiętaj jedynie, żeby opróżnić je z niezużytej zawartości - np. nie wyrzucaj pojemnika w połowie wypełnionego jogurtem...
Niestosowanie się do segregacji odpadów skutkuje wyższymi opłatami za wywóz śmieci (w Warszawie nawet dwukrotnie) oraz dłuższym czasem oczekiwania na wywóz, spowodowanym koniecznością przyjechania innego środka transportu. Firmy odbierające śmieci będą też naklejać na pojemniki naklejki informujące, że śmieci nie zostały wywiezione z powodu złej segregacji.
UWAGA: jeśli w pojemnikach na odpady służby komunalne zauważą gruz, cegły czy sprzęt elektroniczny, mają prawo nie opróżniać pojemników, aż do czasu kiedy mieszańcy sami usuną "niewłasciwe" śmieci!
W budownictwie wielorodzinnym (blokach) odpowiedzialność za złą segregację jest zbiorowa. Oznacza to, że za błąd (lub lenistwo) jednej osoby, wszyscy sąsiedzi solidarnie zostaną obciążeni wyższą stawką.
Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz na 100% do którego pojemnika wyrzucić, np. brudny ręcznik papierowy, specjalna aplikacja na smartfonie może ci pomóc. Niestety nie jest ona niezawodna i sukces zależy od dokładnego opisu odpadu...
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.